Pierwsza faza życia rośliny i to, w jaki sposób o nią zadbamy, zadecyduje o tym, czy roślina „nie wypadnie”, czyli nie zacznie nam stopniowo zamierać. W przestrzeni miejskiej głównym problemem, który mają do pokonania rośliny, jest brak wody. Dlatego przynajmniej w pierwszym roku po posadzeniu, trzeba je będzie regularnie podlewać.

Warto również pamiętać o nawożeniu roślin oraz o wyściółkowaniu korą podłoża pod krzewami i bylinami, która zapobiega zarówno zachwaszczaniu, jak i spowalnia odparowywanie wody z gleby. W tym celu najlepiej udać się do sklepu ogrodniczego bądź większego sklepu budowlanego po uniwersalną odżywkę do roślin ogrodowych. W naszych ogródkach raczej nie będziemy uprawiać roślin w celach produkcyjnych ani badać poziomu składników odżywczych w glebie, dlatego nawóz uniwersalny powinien nam wystarczyć.

Dodatkowej pielęgnacji wymagają nowo posadzone drzewa. Aby uniknąć ich pochylania oraz złamań, w pierwszych latach po posadzeniu trzeba stale kontrolować system mocujący (stabilność palików i taśm mocujących). Oczywiście w tym przypadku również nie wolno zapominać o podlewaniu.

Wszystkie rośliny na naszym podwórku będą wymagać określonych zabiegów pielęgnacyjnych. Utrzymanie roślinności w dobrym stanie wymaga cyklicznych prac ogrodniczych. Od najprostszych, takich jak grabienie liści jesienią, po trochę bardziej skomplikowane, jak nawożenie. Przed rozpoczęciem prac ogrodniczych warto więc zastanowić się wspólnie z innymi mieszkańcami jak podzielić prace związane z utrzymaniem zieleni oraz jak finansowany będzie np. zakup kory czy nawozu. W zależności od pory roku powinniśmy przygotować się w odpowiedni sposób do ich wykonania.